Alüminyum Lama - Sözübir Metal Bakır

Alüminyum Lama 

Dış etkenlere karşı yüksek dayanıklılığının yanı sıra geniş kullanım alanlarına sahip olan alüminyum lama, kolay şekil alan yapısıyla da farklı kullanım amaçlarına hitap eden ürünlerden biridir.

Başta imalat ve yapı endüstrileri olmak üzere birçok yerde kullanılan alüminyum lamalar, uygun maliyet, hijyen ve kullanılabilirlik açısından sağladığı avantajlarla dikkat çekmektedir.

Paslanma ve aşınma gibi dış etkenlere karşı direnç kabiliyeti yüksek, kullanım esnekliğine sahip doğadan elde edilen alüminyum metalinin amacına uygun şekilde yassı, dairesel veya benzer şekillerde imal edilmesiyle elde edilen ürünlerdir diyerek, alüminyum lama sorusunu cevaplandırabiliriz.

Alüminyum Lamaların Kullanım Alanları Nelerdir?

Esnek yapısı nedeniyle kolay şekil alabilir bir ürün olması, alüminyum ile imal edilen ürünlerin kullanım alanlarını genişletmektedir. Lama şeklinde elde edilen alüminyum ürünlerde aynı şekilde farklı sektörlerde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Enerji Nakil Sektörü

Alüminyum kablolar kadar olmasa da enerji nakil sektörünün farklı alanlarında alüminyum lamalar kısmen tercih edilmektedir.

Ekonomik yapısının yanı sıra enerji kaybının önlenmesini desteklemesi ve iletkenlik seviyeleri, özellikle büyük elektrik santrallerinin inşasında bu ürünlerin tercih edilmesine neden olmaktadır.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektöründe özellikle yedek parça üretiminde sıklıkla tercih edilir. Diğer yandan bu sektörde kısmen aksesuar imalatında kullanıma elverişli özellikler taşır.

Yapısal Bileşenler

Yapı sektörünün farklı amaçlardaki ihtiyacını karşılamak için kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Yapışan bileşenlerin imalatında ve uygulanmasında aktif olarak kullanılabilir.

Uçak ve Gemi İmalatı

Özgül ağırlığının düşük olması nedeniyle, gemi ve uçak imalat sektöründe özellikle parça imalatında kullanım alanlarına sahiptir.

Tıbbi Cihaz Üretimi

Sağlıklı olmasının yanı sıra iletkenlik yapısı, hafifliği ve kolay kullanılabilir olması, tıbbi cihaz üretiminde tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Yukarıda sayılanların dışında ticari taşımacılık sektörü de dâhil olmak üzere, alüminyum lama ürünleri birçok sektörde yardımcı eleman olarak kendine yer bulmaktadır.

Alüminyum Lamaların Avantajları

Alüminyum lama kullanımı, kullanım alanının özelliklerine göre birtakım avantajlara sahiptir. Bunlardan öne çıkanlar şöyledir;

Ekonomiktir

Benzer özelliklere sahip ürünlerle kıyaslandığında daha fazla bütçe dostu olması, alüminyum lama avantajları arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle geniş çaplı çalışmalarda ihtiyaç duyulan maliyetin düşürülmesine katkı sunması, bu ürünü daha fazla öne çıkarmaktadır.

İletken Gereksinimini En İyi Şekilde Karşılar

Her ne kadar altın ve bakır gibi iletkenlerle kıyaslanmaya gerek olmasa da alüminyum iletkenlik özelliği de bunlara birer alternatiftir. İletkenlik özelliği nedeniyle kullanmak isteyenler için, altın ve bakıra nazaran ciddi bir maliyet avantajı sunmaktadır.

Lama şeklinde elektrik sektöründe kullanımı biraz kısıtlı olsa da bu amaçlarla kullanıldığı alanlarda düşük maliyetine rağmen yüksek performans sergilemesi, ürünün önemli avantajları arasında yer alır.

Sağlıklıdır

Benzer amaçla kullanılabilecek birçok ürüne göre, sağlık konusunda üstün niteliklere sahiptir. Doğru şartlar altında kullanılması halinde ciddi anlamda sağlıklı olan alüminyum ürünler, tıbbi imalat sektörlerinde de kısmen kullanılmaktadır.

Geri Dönüşümde Kayıp Oranı Azdır

Farklı nedenlerle geri dönüşüm olarak kullanılması gerektiğinde, alüminyum lamaların geri dönüşüm oranları oldukça yüksektir. Bu sayede fazla bir maddi kayıp yaşanmaksızın kullanılabilir olmanın avantajını sunar.

Sızdırmazlık

Kullanım alanlarına göre sızdırmazlık performansı yüksek ürünlerdir. Su veya kimyasal sızdırmazlığının yanı sıra buhar gibi daha fazla detay gerektiren etkenlere karşı, yüksek sızdırmazlık oranlarına sahiptir.

Hafiftir

Alüminyum lamaların hafif yapıları kullanım alanlarını genişlettiği gibi, kullanıcısına önemli faydalar sağlar. Kolay taşınabilir olduğu kadar imalat sektöründeki ürünlerin ağırlığında da tasarruf sunmaktadır.

Temizlemesi ve Bakımı Kolaydır

Doğrudan bakım gerektiren nitelikte bir ürün olmasa bile, alüminyum lamaların kullanımı ile imal edilen ürünler için bakım kolaylığı sunar. Diğer yandan kolay temizlenmeye müsait olması, ürünün sağladığı avantajlar arasındadır.

Geniş Kullanım Alanlarına Sahiptir

Kullanım alanı geniş olan ürün, bu alanlarda bütçe planlamasının daha verimli yapılmasına olanak tanır. Aynı amaç için kullanılabilecek birçok ürün için en iyi alternatifler arasında yer alır.

İşlenme Potansiyeli Yüksektir

Kolay işlenebilir ve esnek yapıda olması nedeniyle, çok amaçlı kullanımlar için son derece idealdir. Ürünün geniş kullanım alanına sahip olmasının temel sebeplerinden biri esnek olmasıdır.

Metal kullanımına gereksinim duyulan ancak zor işlenebilir metallerin kullanılması mümkün olmayan alanlarda, alüminyum lamalar bu görevi en sağlıklı şekilde yerine getirir.

Alüminyum Lama

Alüminyum Lama
Alüminyum Lama