Alüminyum Levha - Sözübir Metal Bakır

ALÜMİNYUM LEVHA

Günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Genel olarak alüminyum levhaların tanımı; kuvvetli bir baskı ile alüminyumdan üretilen malzemelerin genel adıdır. Geçmiş dönemlerden beri alüminyum levhalar her zaman kullanılmıştır.

Alüminyum levha ve özellikleri nedir? Alüminyum levha nerelerde kullanılır? Perfore alüminyum levha nedir? Alüminyum levha için fiyat çeşitleri nelerdir? Alüminyum levha hakkında bilgi çeşitlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Alüminyum levhalar oldukça kolay bir işlemler ile şekil alıyorlar. Çünkü alüminyumda bulunan yoğunluk; çelik malzemesinin üçte biri kadardır. Bu yüzden de alüminyuma şekil vererek kullanmak daha kolaydır. Ayrıca bu özelliği ile daha geniş ortamlarda üretimi sağlanmaktadır. Gündelik hayatta pek çok üründe alüminyum levhalar bulunuyor.

Alüminyum Levha Özellikleri Nedir?

Alüminyum levhaların kullanımları günümüzde oldukça sıktır. Alüminyum levhaların özellikleri her ortamda kullanılmaya müsaittir. Peki genel olarak

 • Alüminyum maddesi doğada boksit maddesi ile birliktedir. Bu yüzden de alüminyum levhalar saf haline getirilmesi için aşınması gerekiyor. Saf olmayan alüminyumlar levhalar için kullanıma uygun olmuyor.
 • Normalde dayanıksız olan alüminyum levhalar; gerekli işlemler ile dayanıklılık gücü yükseltilir.
 • Farklı işlem aşamaları ışıl işlem haline dönebiliyor.
 • Uygulanan işlemler ile alüminyum levhalar sert haline alırlar.
 • İşlem uygulamalarında kıvılcım çıkarma özelliği bulunmamaktadır.
 • Alüminyum levhalar yoğunluk olarak düşük miktarda bir yoğunluğa sahiptir.
 • Geri dönüşme özelliği alüminyum levhalarda oldukça yüksektir. Bu yüzden de aynı kaliteden tek bir alüminyum levhadan farklı ürünler üretilebiliyor.
 • Geri dönüşüm özellikli olduğu için alüminyum levhalar tasarruflu ürünlerdir.
 • Düşük yoğunluklu olması farklı alanlarda sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Bu yüzden de farklı alanda kullanılabilme özelliğine sahiptir.
 • Alüminyum doğada kolay olarak bulunan bilen bir elementtir. Bu yüzden de alüminyum levhaların üretimlerinde malzeme sıkıntısı yaşamamaktadır.
 • Paslanma durumuna karşı alüminyum levhaların dirençli olma özellikleri bulunmaktadır.
 • Gümüş renginde olması her alanda sıklıkla tercih edilmesinde önemli bir etkendir.

Alüminyum levhaların kullanıldığı ürünlerde kalite sorunları genel olarak yaşanmamaktadır. Ürünlere göre istenilen kaliteye getirilme özelliği ile hem ustaların hem de ürün kullanıcıların sürekli tercihi olmayı başarmıştır.

Alüminyum Levha Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birden fazla üründe sürekli olarak tercih edilen alüminyum levhaların çeşitleri fazladır. Çünkü işlenmesi kolaydır. Ayrıca istenilen yumuşaklığa ve kaliteye getirilmesi de kolaydır. Günümüzde tercih edilen alüminyum levha çeşitleri şunlardır;

 • Standart alüminyum levha
 • Alüminyum çeta levha
 • 5000 serili alüminyum levha çeşitleri
 • Alüminyum trapez levha
 • Eloksallı alüminyum levha
 • Perfore alüminyum levha

Standart olan alüminyum levhaların genel özelliklerinin başında; gerekli işlem dahilinde yüksek dayanıklı olma seviyesine gelebilir. Isı ve elektrik iletebilme özelliği yüksektir. Ayrıca görsel olarak beğenildiği içinde dekor ürünlerinde de sıklıkla kullanılır. Kaynak işlemleri için uygun bir yapısı bulunuyor. Mekanik işlemler için ise kullanıma uygun bir yapısı bulunmamaktadır. Kullanılan ürünlerde ise şekil olarak; boru, tel, rulo ya da levhadır.

Alüminyum çeta levha; alüminyum levhaların kenar eğilimleri ile oluşturulmaktadır. Uzun kenarların düz şeklindeki çizgi dahilinde oluşuyor. Alüminyum çeta levhalarda kenar eğilimlerine göre kullanılır. Bu yüzden de kenar eğilimleri ve arasında uzunluk mesafesi oldukça önemlidir. Kenar eğilimi uzunluk ile genişlik bağlantısına göre hesaplanıyor. Genel olarak rulo şeklinde kullanıma uygun bir yapısı bulunuyor.

5000 serili alüminyum levhanın genel yapısı; kaynak işlemleri için oldukça uygundur. Soğutma işlemleri ile şekil alır. Ayrıca dayanıklılık durumunda yüksek yapılıdır. Bazı durumlarda alüminyum levha kırılmalar yaşayabilir. Bu tarz levhalar; rulo, levha ve çubuk şeklini almaktadır.

Alüminyum trapez levha; bu tarz alüminyum levha çeşitlerinin ek malzemeler ile kullanımları daha çok yaygındır. Özelliklede çatı kaplama alanlarında tercih ediliyor. Farklı şekillerde kaplama işlemleri için uygun yapısı bulunmaktadır. Kaplamalarda olması gereken özelliklere göre farklı alüminyum trapez levhalar farklı şekiller almaktadır.

Alüminyum levhalarda çeşitleri fazla olması kullanım alanlarında ihtiyaçları daha çok arttırmıştır. Özelliklede farklı alanlara göre şekiller alınması alüminyum levhaların üretim malzeme olma listesinde ilklerde yer almasını sağlar. Her alüminyum levha ürünü için kullanılan alan farklıdır. İşlenme aşamasında önceden hangi alanda kullanılmak istendiği belirlenir. Sonra alüminyum levha işlenme aşamasına gelir.

Alüminyum levhaların işlenmeleri oldukça kolay bir iştir. Bu yüzden de çeşitlerini her yerde olabilmek kolaydır. Ayrıca geri dönüşüm amaçlıda kullanıma uygun olduğu için işlenme aşaması daha kolay sağlanıyor. Kalite ve yumuşaklık çeşitlerine göre geri dönüşüm işlemleri gerçekleşir.

Ekosallı Alüminyum Levha

Alüminyum levha çeşitlerinde en çok alanda tercih edilen biriside ekosallı alüminyum levha ürünüdür. Ekosallı alüminyum levhalar genel olarak mekanik ve kimyasal alanlarda tercih ediliyor. Bu tarz alüminyum levhalarda mekanik işlemlerde; fiziksel özellikler üzerinde çalışmalar gerçekleşir. Zımpara ya da satinaj gibi işlemler mekanik alanda gerçekleşir. Genel olarak mekanik işlemler istekler doğrultasında oluyor. Bu yüzden de net bir şekil belirlemek mümkün olmuyor.

Mekanik işlemler sonrasında da ekosallı alüminyum levhalar kimyasal işlemler için hazır haline geliyor. Mekanik işlemler sonrasında alüminyum levhada gereksiz görüntüler yer alabiliyor. Bu görüntüler ise kimyasal işlemler dahilinde giderilir. Kimyasal işlemlerde öncelikli olarak aşınma durumuna direnç kazandırılır. Özelliklede mimari alanda ekosallı alüminyum levhalar daha çok tercih ediliyor. Genel olarak ise görünüm amaçlı olarak işlemler uygulanıyor.

Alüminyum Levha Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum levhaların hem genel özelliklerinden kaynaklı hem de çabuk bulunabilen yapıya sahip olması kullanım alanlarını genişletmiştir. Genel olarak çevredeki pek çok üründe alüminyum levhaları bulmak mümkündür. Özelliklede yapı alanlarında alüminyum levhaların kullanım alanları daha fazladır. Peki genellikle alüminyum levhalar nerelerde kullanılır?

 • Ambalaj sanayilerinde tercih edilir.
 • Mimari yapılar için gerekli uygulamalarda tercih ediliyor.
 • Tabela çeşitlerinde kullanılıyor.
 • Radyatörlerin boru çeşitlerinde alüminyum levha kullanılmaktadır.
 • Isıtma cihazlarında tercih edilen bir malzemedir.
 • Katlamalı özelliğe sahip boru üretimlerinde kullanılır.
 • Kimya sanayisinde ihtiyaç duyulan bir malzemedir.
 • Çatıların kaplama aşamalarında alüminyum levha kullanılır.
 • Soğutma ekipmanlarında kullanımları mevcuttur.
 • Panel çeşitlerinde kullanılmaktadır.
 • Trafik ışıklarının yapımında alüminyum levha çeşitleri tercih ediliyor.
 • Kavanozların kutularında alüminyum levha tercih edilir.
 • Mutfaktaki çeşitli eşyaların üretimlerinde alüminyum levha yer alabiliyor.
 • Gıda sanayisinde tercih edilen bir malzemedir.
 • Bazı mekanik ürünlerde alüminyum levhaların çeşitleri kullanılır.

Alüminyum levhaların kullanım alanları daha da genişletilebilir. Çünkü alüminyum levhalar genel yapısı kullanım alanlarının genişletilmesine uygundur. Ayrıca ekonomik olması özelliğinden dolayı da gün geçtikçe kullanım alanları genişlemektedir. Alüminyum levhaların en sık kullanıldığı alan ise; trafik ışıkları ve panellerdir.

Alüminyum Levha Fiyatları Nelerdir?

Alüminyum levhalarının kullanımları yaygın haline gelmesi; fiyat çeşitlerini etkilememiştir. Çünkü alüminyum elementi ekonomik bir elementtir. Bu yüzden de günümüzde alüminyum levha fiyatları her bütçe için uygun çeşitleri bulunmaktadır. Günümüz koşullarında kolay elde edilebilen bir ürün olan alüminyum levha çeşitleri fiyatlar konusunda benzer ve makul miktarlar isteniyor.

Alüminyum levhaların kullanımları oldukça sıktır. Bu yüzden de çoğu zaman toptan olarak satışlara sunuluyor. Alüminyum levhaların genel fiyat çeşitleri ise toptan fiyatlara göre belirleniyor. İşleminde kullanılan malzeme çeşitleri bulunuyorsa; o tarz alüminyum levhaların fiyatları daha yüksek olmaktadır. Fakat genel olarak alüminyum levha çeşitlerinde ücretler; günümüz koşullarına göre uygun miktardır.

Alüminyum levha

aluminyum-levha-ölçü