PEEK LEVHA - Sözübir Metal Bakır
image

PEEK LEVHA

PEEK adı ile bilindik bu ağaç sakızı, çok iyi özelliklere sahiptir ve enjeksiyon kalıplama parçaları, tel kaplamaları ve kompozit malzemeleri için elverişli kısmikristalin bir termoplastiktir. Bu malzemenin %20 ve %30 cam elyafı ile kuvvetlendirilmiş ve %30 karbon elyafı ile kuvvetlendirilmiş türleri vardır.

PEEK reçineleri 350°C ile 400°C arasında normal teknolojik yollarla kalıplanabilirler. Elde edilen parçalarda, kuvvetlendirilmemiş reçinede %1 büzülme görülmektedir. PEEK’nin yüksek sıcaklıktaki özellikleri aromîk yapıya bağlıdır. Bunun beraberinde kristalin yapı, reçineye iyi bir yorulma mukavemeti, doğal çözücülere karşı mukavemet ve epey az su emme özelliği kazandırmaktadır. Oda ısısında PEEK, doymuş ve rijit olup, uzun zaman içinde çok iyi korozyon (yatak) özelliklerine ve havada iyi abrazyon mukavemetine sahiptir. Kısa zamanlı çalışmalarda gereç, 300°C üzerinde de kullanmak mümkün. Malzemenin çok iyi ısı kararlılığı vardır. Sulu ortama ve çözücülere karşı iyi bir mukavemeti yer alır. Ancak birtakım konsantre asitler yönünden etkilenir ve birtakım çözücüler yüksek gerilmelere zorlanan kaplanmış tellerde çatlaklara neden olurlar. Bir çok poliaromatik reçineler gibi havada ültraviyole ışınların tesiri altında bozulurlar; bunu önlemek için elverişli boya yahut diğer kaplamalar kullanılmaktadır. PEEK, çoğunlukla uçak, askeri, nükleer santral, metro gibi alanlarda tel ve kablo olarak kullanılmaktadır.

Çözücülere karşı ve çok türlü doğal ve inorganik sıvılara karşı dayanıklıdır. Bu, çok yönlü, yüksek performanslı bir plastiktir. PEEK, yüksek gerilme mukavemeti, sertlik, iyi korozyon direnci, düşük sürtünme katsayısı, kusursuz kimyevi mukavemet ve çok düşük rutubet emilimine sahip yarı kristal bir termoplastiktir. PEEK, nöroşirurjik uygulamalarda kısmi bir yedek kafatası meydana getirmek için tıbbi implantlarda, mesela yüksek çözünürlüklü bir MRI ile birlikte sarfedilen ilerlemiş bir biyomateryal olarak kabul edilir. Omurga füzyon cihazlarında ve takviye çubuklarında çoğalan kullanım bulmaktadır. Havacılık, otomotiv ve kimyevi süreç endüstrilerinde sık sık kullanılmaktadır.

PEEK LEVHA Özellikleri

Sıcaklık: -40 ° C ila + 260 ° C.

Sürünmeye sağlam ve yüksek enerjili radyasyona karşı kusursuz mukavemet.

Süper ısıtılmış buhara karşı hidrolize sağlam.

Son derece kuvvetli ve aşınmaya sağlam plastik.

Gürültü azaltma.

Yüksek derecede işlenebilir.

Katı halindeki PEEK, CNC freze tezgahları yönünden kolaylıkla işlenebilir ve çoğunlukla ısıya sağlam ve hem elektriksel üstelik termal olarak yalıtkan yüksek nitelikli plastik parçalar üretmek için tüketilir. PEEK çoğunlukla üstün nitelikli bir mühendislik plastiği olarak kabul edilir.

PEEK, yüksek toleranslı, yüksek ısıya, kimyevi maddelere sağlam plastik ihtiyaçlar için kusursuz seçimdir.

PEEK LEVHA